Jak zwiększyliśmy konwersję o blisko 1857% i doszliśmy do 1300+ leadów miesięcznie?

(branża budowlana)

Klient: znany polski producent zadaszeń ogrodowych eksportujący na 7 rynków europejskich

Cel: zwiększenie ilości generowanych leadów w segmencie B2C i B2B (HoReCa) – kontaktów zainteresowany zakupem / wyceną

Działania:

  • warsztaty strategiczne pozwalające zrozumieć grupę docelową
  • przygotowanie identyfikacji wizualnej i kilku linii graficznych
  • prowadzenie kampanii płatnych na Facebook, Google i YouTube
  • zaplanowanie i realizacja strategii content marketingowej + SEO

Wyniki:

  • 14 843 leadów w trakcie trwania całej kampanii (1 328 leadów w najlepszym miesiącu, a średnio 598 miesięcznie)
  • obniżenie kosztów pozyskania leada do kilku złotych / szt. (przy średniej wartości zamówienia wynoszącej kilkadziesiąt tysięcy złotych)
  • zwiększenie zaangażowania odbiorców (17 688 pobrań katalogu produktowego i 32 417 czytelników artykułu związanego z produktem)

Kontekst współpracy

Klient miał już za sobą współpracę z zewnętrzną agencją, jednak efekty jej starań nie były zadowalające. W związku z tym postanowił powierzyć nam całość działań związanych z performance marketingiem, designem, a także pozycjonowaniem.

Pierwszym wyzwaniem przy tym projekcie okazał się sam produkt, który jest “szyty na miarę”, a w dodatku – stosunkowo drogi (kwoty zakupu mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych).

Kolejnym istotnym czynnikiem był harmonogram działań. Same kampanie na nowy sezon miały ruszyć już od 1 lutego, co dało nam niewiele czasu na przygotowania. Dużym utrudnieniem okazał się również wybuch wojny w Ukrainie, a także postcovidowa sytuacja w branży HoReCa.

Jak przebiegała współpraca przy tym projekcie?

Na początek przeprowadziliśmy warsztaty strategiczne, które pozwoliły nam określić, a następnie dokładnie zrozumieć grupę docelową. Spotkanie było także punktem wyjścia do stworzenia czytelnych rekomendacji dla działań online. Przykładem są animacje180’, które pozwalają obejrzeć produkt bez wychodzenia z domu.

W kolejnym kroku skupiliśmy się na promocji. Po audycie konta reklamowego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu większej różnorodność reklam, zastosowaliśmy tagi GTM oraz zdefiniowaliśmy, czym są mikrokonwersja i konwersja – wprowadzając jednocześnie czytelny system raportowania wyników.

Wyniki po pierwszym roku

W najlepszych miesiącach osiągnęliśmy poziom średnio 598 leadów miesięcznie, co pozwoliło nam pokazać naszą skuteczność oraz zdobyć zaufanie klienta. Jednocześnie wiedzieliśmy, że nadal posiadamy ogromne pole do dalszej optymalizacji, która pozwoli znacząco podnieść wyniki w przyszłym roku. 

Aż 6,98% CTR i blisko 6000 kliknięć w konkurencyjnej branży

W kolejnym roku współpracy w ramach I’M Brand Design przygotowaliśmy nową identyfikację wizualną firmy, która pozwoliła nam rozszerzyć brandbook oraz stworzyć kilka linii graficznych.

Następnie wykorzystaliśmy je do testów w kampaniach płatnych, co ostatecznie pozwoliło nam wybrać jedną, która osiągała nawet kilkukrotnie wyższe wyniki (w porównaniu do wcześniejszych grafik, które nie posiadały wyraźnej identyfikacji pozwalającej wyróżnić się na rynku i osiągnąć lepszą zapamiętywalność).

W ten sposób wyraźnie podnieśliśmy wskaźniki klikalności (CTR) prowadzonych kampanii. Najlepsza kreacja na Facebooku osiągnęła aż 6,98% i pozwoliła wygenerować blisko 6000 kliknięć.

W tym miejscu warto wspomnieć, że branża jest bardzo konkurencyjna. W sezonie rywalizujemy bowiem nie tylko z innymi producentami, ale również wykonawcami, sieciami DIY, a nawet czy marketplace’ami.

Planowanie, tworzenie i optymalizacja treści

Istotnym wsparciem promocji okazały się również materiały contentowe oraz matryca treści, które pozwoliły jeszcze skuteczniej otwierać ścieżkę konwersji, “podgrzewać” leady i w konsekwencji – prowadzić potencjalnego klienta przez lejek sprzedażowy.

W tym obszarze skupiliśmy się m.in. na optymalizacji strony typu landing page oraz przygotowaniu materiałów informacyjnych dostosowanych do różnych etapów ścieżki zakupowej (artykuły, katalogi, materiały video i animacje).

Z uwagi na sezonowość popytu, przygotowaliśmy kilka wersji kampanii, które uwzględniały m.in. pory roku i zainteresowania różnymi produktami w zależności od pogody. Taki zabiegi pozwolił nam utrzymać zainteresowanie klientów przez cały rok.

Większa ilość materiałów, więcej czasu na przygotowania, a także dostęp do wiedzy historycznej z ubiegłego roku pozwoliły nam również wprowadzać zmiany w mechanice kampanii. Dzięki nim testowaliśmy nowe eksperymentalne grupy docelowe, wprowadziliśmy kolejne zmiany na stronach docelowych, a także uruchomiliśmy nowe wersje lead ads.

2x lepsze wyniki, przy zachowaniu tego samego budżetu

Tym sposobem podwoiliśmy liczbę tzw. ciepłych leadów – i to w ramach tego samego budżetu.

W najlepszym miesiącu wygenerowaliśmy aż 1328 leadów (pochodzących z formularzy kontaktowych, konfiguracji produktów oraz telefonów).

Poza tym 17 688 osób pobrało katalog produktowy, a ponad 5000 zapoznało się z artykułami. Średni koszt pozyskania leada z lead ads obniżyliśmy do niespełna 7,39 zł, co jest bardzo dobrym wynikiem – biorąc pod uwagę, że średnia wartość zamówienia wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowanie

Jesteśmy przekonani, że o sukcesie kampanii zaważyło umiejętne połączenie kanałów płatnych, niebanalne kreacje, zróżnicowany i dopasowany do użytkownika content, treści dopasowane do pory roku i potrzeb klientów. Nie bez znaczenia były także: maksymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych taktyk i narzędzi na platformach reklamowych, codzienna praca optymalizacyjna i stały kontakt z klientem. 

Chcesz osiągać podobne rezultaty?

Kliknij tutaj i umów się na niezobowiązujące konsultacje z ekspertami I’M Brand Institute. Ustalimy dogodny termin, aby porozmawiać o potrzebach i wyzwaniach Twojego biznesu, a następnie zaproponować dopasowane rozwiązania.